“Haritalarda Türkistan ve Arşivlerde Osmanlı Kazak İlişkileri” Sergisi
30 Kasım 2018 14:23

Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Tekin “Haritalarda Türkistan ve Arşivlerde Osmanlı Kazak İlişkileri” sergisinin açılışına katıldı. Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleşen açılışta, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzar Saparbekuly ağırlandı. Açılışın ardından Tekin ve Saparbekuly sergiyi gezdi.

Edebiyat Fakültesi, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, Yerel Tarih ve Kültür Derneği ve Kök Tuğ Kazak Kültür Derneği işbirliğiyle düzenlenen serginin açılışında Kazakistanlı doktora öğrencisi Ercan Argınbayev, Röktörümüz Tekin’e yazdığı şiiri okudu.

Açılışta konuşan Tekin, üniversitemizin en önemli vizyonlarından birinin de Orta Asya Türk Dünyası ve Afrika üzerinde uzmanlaşmak, bu coğrafyadaki insanlar arasında iletişimi ve akademik çalışmaları güçlü hale getirmek olduğunu ifade etti. Fakültelerimizde bu yönde ciddi araştırmalar yapan öğretim üyelerinin olduğunu söyleyen Tekin, “Daha önce bulunduğum görevlerde de bu konuyu önceleyen birisi olarak, üniversitemizin, özellikle Türk dünyasında saygın ve ortak çalışmaların merkezi olan, güçlü bir akademik merkez haline dönüşmesini arzu ediyorum” dedi.

Akademik anlamda her türlü proje, birliktelik veya çalışma teklifleriyle gelen herkesi destekleyeceklerinin sözünü veren Tekin, “Bu alanda çalışma yapan, kendisini adayan yeterince akademik merkez yok, dolayısıyla bu tarz çalışmalarda sonuç almakta geç kalıyoruz. Bunların gecikmemesi için biz Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi olarak bu boşluğu doldurmak konusunda samimiyetle çalışmayı taahhüt ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin yeni bir üniversite olmasına rağmen köklü bir gelenek ve güçlü bir akademik birikime sahip olduğunu söyleyen Tekin, “Bu birikim göz önünde bulundurularak kaynakların etkin kullanılması, üniversitenin belli alanlarda uzmanlaşması ve daha köklü bir hale gelmesi için yepyeni bir misyonla Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi kuruldu” dedi. Benzer çalışmalarının devamının gelmesini temenni eden Tekin, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine, Edebiyat Fakültemizin öğretim üyelerine ve etkinliğe katkı sağlayan kuruluşlara teşekkür etti.

“Türklerin ve Kazakların kökü aynı soya bağlıdır”

Konuşmasına Kazakça selam vererek başlayan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzar Saparbekuly, “Türklerin ve Kazakların kökü aynı soya bağlıdır ve bu iki halk kardeştir. Çok yönlü ve geniş tarihimizi doğru anlayarak olduğu gibi kabul etmemiz gerekir” dedi.  Saparbekuly, “Haritalarda Türkistan ve Arşivlerde Kazak Osmanlı” sergisinin asıl amacını, “Atalarımızdan gelen bu altın mirası korumakla birlikte gelecek nesillere aktarmak” sözleriyle açıkladı.

Edebiyat Fakültesi’nin “ilim ve eğitimin öz mekanı” olduğunu söyleyen Saparbekuly, “Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin’e ve Edebiyat Fakültesine şükran duygularımı arz ederim. Kardeşliğimizin ebedi olmasını dilerim, hepinize teşekkür ederim” dedi.

Edebiyat Fakültesi’nin misyonunun Afro Avrasya Bölgesi ilişkilerine bilimsel, akademik ve kültürel alanda katkı sağlamak olduğunu anlatan Dekan Prof. Dr. Suna Timur Ağıldere, “Türkiye Kazakistan siyasi, ekonomik, sosyokültürel ve akademik ilişkileriyle uyumlu olarak fakültemiz, nitelikli uluslararası işbirliği ve projelere imza atmaktadır” şeklinde konuştu.

Haber: Ayşe Anadollu

Fotoğraf: Eda Çelik