Geçmişten Günümüze Türkiye – Afrika İlişkileri Konferansı
22 Kasım 2018 13:57

Edebiyat Fakültesi’nde “Geçmişten Günümüze Türkiye – Afrika İlişkileri” Konferansı düzenlendi. Konferansa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Aydın Karapınar, Dış İşleri Bakanlığı Afrika Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Demirer, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suna Ağıldere ve öğretim üyeleriyle öğrenciler katıldı.

Edebiyat Fakültesi Afrika Medeniyetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen konferansın açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Suna Ağıldere, “Üniversiteler, ülkelerin evrensel bilgi üreten, uluslararası boyutta araştırmada katkıda bulunarak toplumun ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayan, topluma hizmet eden en önemli merkezleridir. Son 10 yıldır büyük ivme kazanan Türkiye – Afrika siyasi, ekonomik, sosyokültürel ve akademik ilişkilerinde biz akademisyenlere ve araştırmacılara büyük sorumluluklar düşmektedir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 15 binin üzerinde Afrikalı öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Büyükelçi Ahmet Demirer, Afrika çalışmalarında akademisyenlere ihtiyaç duyulduğunu anlattı. Afrika ülkelerine Türkiye’nin ekonomik ve sosyal olarak destek olduğunu söyleyen Demirer, “Bu destekler önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir” dedi.