İletişim Fakültesinde “Uçan Kameralar ve Türkiye Pratiği: Drone Gazeteciliği” Paneli
27 Kasım 2018 16:12

“Gökyüzündeki göz” olarak bilinen uçan kameraların basın sektörüne getirdiği kazanımlar ile bu cihazların kullanım sınırları, “Uçan Kameralar ve Türkiye Pratiği: Drone Gazeteciliği” adlı panelde masaya yatırıldı.

Üniversitemiz İletişim Fakültesi tarafından “Uçan Kameralar ve Türkiye Pratiği: Drone Gazeteciliği” adlı bir panel düzenlendi. Panelde, drone kullanmanın şartları, kullanmak için gerekli olan izin prosedürleri, drone kullanma tecrübeleri ve savaş muhabirliğinde drone kullanımına ilişkin konular konuşuldu.

İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Tekin, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Muzaffer Şahin’in Oturum Başkanlığını yaptığı panele Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Editörü Fırat Yurdakul, TRT Drone Operatörü Burak Aykın, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Hava Seyrüsefer Daire Başkanlığı Havacılık Bilgi Yönetimi Uzmanı Özcan Karataş ve Bilim İletişimcisi Dr. Gülsen Saray ise konuşmacı olarak katıldı.

“Üniversitenin çabası, sosyal bilimler alanında Türkiye’de öncü üniversite olabilmek”

Rektör Prof. Dr. Yusuf Tekin, açılış konuşmasında, paneli düzenleyen fakülte yönetimini ve öğretim üyelerini tebrik ederek, bu tür etkinliklerin çok daha farklı boyutlarda devam edeceğini söyledi. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin Türkiye’de sosyal bilimler alanında ilkleri yaşayacak, bu anlamda yön verecek bir üniversite olarak tasarlandığını ve kurgulandığını ifade eden Tekin, sosyal bilimler alanında Türkiye’de öncü üniversite olabilmek için çabaladıklarını dile getirdi.

Rektör Tekin, drone, İHA ya da her türlü elektronik materyalin, teknolojik yenilikleri kullanma bakımından kolaylıklar sağladığına dikkat çekerek, teknolojinin sunduğu imkânlardan mesleki konularda da yararlanmak gerektiğini ifade etti. Sosyal bilimcilerin, bu yeniliklerin toplumsal hayatta yarattığı durumlarla ilgili olarak analizler yapması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tekin, şöyle konuştu:

“Bu yeniliklerin sağlıklı, etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını önermek ve temin etmek bizim katkımızla olabilir. Bugün toplumda teknolojik aletlere olan bağımlılık tartışılıyor ise biz sosyal bilimcilerin eksikliklerinden kaynaklanıyor. Teknolojik yeniliklerin kullanımında etik problemlerden bahsediyorsak, bu problemlerin var olması ve çözüm üretememekten de biz sosyal bilimciler olarak sorumluyuz. Bu teknolojik yeniliklerdeki hızı, sosyal bilimciler olarak irdeleyip, takip edip hem kullanmalıyız hem de kullanılmasından doğabilecek sorunları ortadan kaldırmak üzere analizler raporlar ve çözüm önerileri üretmek durumundayız.”

Rektör Tekin, iletişim teknolojilerinde ortaya çıkan yeniliklerin kullanılmasına dair verilecek eğitimlerde, İletişim Fakültesi olarak, eğitim veren kurumlardan biri olma arzusunda olduklarını söyledi. Teknolojinin ortaya çıkardığı etik problemlerin çözülemediğini ifade eden Rektör Tekin,  “Gelin hep beraber bu yeniliklerin sağlıklı ve etkin kullanılması için, etik prensipler dâhilinde kalması için üstümüze ne düşüyorsa yapalım” diye konuştu.

“Alanında öncü fakülteyiz”

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar ise konuşmasında, yarım yüzyılı geride bırakan Fakültenin her zaman alanında öncü olduğunu söyledi. Bilim haberciliği dersini müfredata ilk koyan fakülte olduklarını hatırlatan Dekan Avşar, Drone haberciliği konusunda yıllardır çalışmalarının bir mahsulü olarak bu paneli gerçekleştirdiklerini belirtti.

İletişim Fakültesi’nin yaklaşık beş yıldır bilim gazeteciliği dersi kapsamında drone gazeteciliği eğitimi verdiğini belirten Avşar, “Drone gazeteciliğinin mesleki, teknik, hukuki ve etik bakımdan birçok konuda ele almamız gereken hususları var” diye konuştu. İletişim Fakültesinin bu tür yeniliklere öncülük etmesinin, öğrenciler için katkı sağladığını dile getiren Avşar, bu konuda Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Tekin’in desteklerinin de çok önemli olduğunu ifade etti. Avşar, önceki yıllarda TÜBİTAK ve Anadolu Ajansı ile bilim haberciliği konusunda protokol imzaladıklarını belirterek, “İnşallah önümüzdeki günlerde tekrar bu protokollerimizi yenileyeceğiz” dedi. Dekan Avşar, İletişim Fakültesi öğrencilerinden ve hocalarından daha da fazlasını beklediklerinin altını çizdi.

Panel sonrasında TRT drone operatörü Burak Aykın, fakülte bahçesinde öğrencilere drone kullanımı konusunda uygulamalı bilgi verdi.